Třetí rok ve sněmovně, aneb co na schůzích dolní komory neuslyšíte

7. 06. 2013 8:22:30
13 schůzí Poslanecké sněmovny, 9 jednání Zahraničního výboru, 15 schůzí Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. K tomu jednání podvýborů a pořádání několika seminářů a kulatých stolů. Tyto pracovní schůze ovšem ukazují jen zlomek mé práce během třetího roku ve sněmovně. Proto jsem se opět jako každým rokem rozhodla pro Vás shrnout hlavní pokroky v tématech, na kterých společně s mým týmem pracujeme.

1. Analýza mezinárodních organizací: Už konečně víme, v kterých mezinárodních organizacích jsme členy a kde platíme příspěvky. Díky mé aktivitě byla vypracována analýza, ze které vyplynulo, že jsme členy 473 organizací. Nově však bude každý vstup do další organizace podléhat souhlasu vlády a členské příspěvky bude platit to ministerstvo, které s mezinárodní organizací spolupracuje.

Co z toho má občan? Občan si může oddychnout, protože vstup do 474. mezinárodní organizace bude složitější. Může též očekávat efektivnější hospodaření s penězi, které se mezinárodním organizacím ze státního rozpočtu platí. Do budoucna se dají předpokládat další úspory. Do konce června mají resorty předložit seznam členství, která již nejsou pro Českou republiku přínosná.

2. Protikorupční aktivity: Aktuálně ve sněmovně projednáváme zákon zprůhledňující financování politických stran. Konečně jsme schválili Úmluvu OSN proti korupci a s Karolínou Peake jsme předložily novelu jednacího řádu zprůhledňující tvorbu zákonů ve sněmovně. Vypracovali jsme etický kodex poslance, který však bohužel ČSSD a VV bojkotují. Pracujeme na změně zákona o střetu zájmů a zprostředkovali jsme veřejnosti více dat ze sněmovny ve strojově čitelné podobě.

Co z toho má občan? Pokud změny projdou, občan bude mít podstatně více informací o rozhodování politiků. Občanské iniciativy budou moci vyhledávat souvislosti o financování stran a předkládat je prostřednictvím médií občanům. Více kontroly by mělo působit preventivně na to, aby politici předkládali kvalitnější návrhy a vyhnuli se záměrnému plýtvání veřejných peněz.

3. E-sbírka a e-legislativa: Podařilo se nám rozjet projekty e-sbírka a e-legislativa. To znamená, že zákony budou na internetu k dispozici každému a kdykoliv. Ministerstvo vnitra nebude muset tisknout nové zákony a jednotlivé obce nebudou muset odebírat jednotlivé částky s novelami.

Co z toho má občan? Pokud se tyto projekty dotáhnou do konce, pro občana budou znamenat lepší dohledatelnost zákonů, ale také úspory veřejných peněz. Toto opatření vylepší kvalitu zákonů. Se zákony se bude lépe pracovat, protože se člověk neztratí ve velkém množství jednotlivých novel. Občan si také nebude muset kvůli aktuálnímu znění zákona koupit licenci k právním systémům, nebo úzetko.

4. Projekt ZrušmeZákon.cz: Podporuji studentskou aktivitu ZrušmeZákon.cz, která sbírala nápady, jak odbourat přebytečnou byrokracii v Česku. Jejich jménem jsem oslovila ministerstva, kterým byly nápady na zrušení jednotlivých povinností určeny. Jejich odpovědi naleznete ZDE.

Co z toho má občan? Do konce roku se zruší například Vojenský vlečkový úřad. Čeká se úspora 1-2 milióny Kč. Skupina poslanců díky ZrušmeZákon.cz pracuje na předložení dalších změn, které zjednoduší život občanům. Osobně se zaměřuji na zrušení Vinařského fondu a prověřuji možnosti zrušení NKÚ kritizovaného Státního fondu kultury.

5. Postupné snižování byrokracie pro podnikatele: Od schůzky s řadou podnikatelů v Olomouckém kraji, jsem se zajímala o zlepšení platební morálky dodavatelů a uznávání elektronických faktur. Konečně letos parlament schválil maximální splatnost a zrovnoprávnění elektronické verze faktur.

Co z toho má občan? Méně zbytečné práce kolem papírových faktur a zlepšení vymahatelnosti plateb za dobře odvedenou práci.

6. Podpora zahraničního obchodu: Podařilo se nám s kolegy schválit opatření k podpoře exportu. Věnovala jsem se také práci na jednotné prezentaci České republiky, nebo zrušení kanadských víz pro Čechy. Díky schválení nového kanadského azylového a imigračního zákona si aktuálně Kanada testuje dopad na imigraci do své země. Pokud vše dopadne dobře, brzy Kanada zruší víza i České republice.

Co z toho má občan? České firmy budou moci snadněji vyvážet, což může zvýšit zaměstnanost. Jednotná prezentace nám přinese úspory a zlepší náš dojem v zahraničí. Na tomto tématu stále pracujeme a hledáme shodu mezi všemi resorty. Snadnější obchodování, studium a cesty do Kanady určitě také řada Čechů uvítá.

7. Podpora zaměstnanosti na Jesenicku: Společně s dalšími poslanci jsme zorganizovali kulatý stůl pro Jesenicko, kde jsme řešili jednak aktuální podporu státu, jednak výhled do budoucna. Nejen, ale obzvláště Jesenicku byl věnován i kulatý stůl v Katovicích, který organizovalo Velvyslanectví České republiky v Polsku. Pomáhali jsme panu velvyslanci Sechterovi šířit informace zájemcům v Olomouckém kraji.

Co z toho má občan? Informované starosty na Jesenicku ohledně možností, které stát poskytuje hospodářsky slabším regionům. Plánujeme navázat dalším setkáním, které se bude věnovat strategii rozvoje severní části Olomouckého kraje. Seminář v Polsku odhalil vyhlídky a možnosti pro rozvoj lázeňství v pohraničí.

8. Podpora spolupráce firem s univerzitou: Účastnila jsem se skvělého semináře Věda v Olomouci. O potenciálu Univerzity Palackého jsem informovala podnikatele a firmy v našem kraji. Ty totiž know-how univerzity nevyužívají, jak by mohly.

Co z toho má občan? Akční univerzitu, více propojení praxe a teorie v naší zemi a třeba i větší úspěch našich výrobků a tedy i firem. Občan pak teoreticky může lépe najít pracovní místo.

9. Malé zlepšováky ve sněmovně: Upozornila jsem na nesmyslnost výroby CDček se stenoprotokoly ze schůze, které nám pravidelně docházely do kanceláře a které sotva někdo používal. Dnes už se automaticky nedistribuují a stenoprotokoly jsou k dispozici na webu. Dále jsme s kolegou Radimem Vysloužilem řešili předražené tonery ve sněmovně. Teď se vypisuje nové výběrové řízení na dodavatele. Věřím, že se zlevní nejen tonery.

Co z toho má občan? Levnější provoz Poslanecké sněmovny, která nás ročně stojí 1 miliardu korun.

Co plánuji dotáhnout poslední rok?

Chci najít podporu pro zrušení Vinařského fondu, posoudit přínosy zrušení Státního fondu kultury, prozkoumat podíly státu ve společnostech a navrhnout prodej podílů ve firmách, které nejsou ve veřejném zájmu. Stát by například neměl vlastnit hotely, firmy vyrábějící mléčné produkty, suvenýry, chladící zařízení, radiátory, ani cestovní kancelář. Také plánuji předložit novelu zákona o střetu zájmů. Zajímám se o systém kontrol živnostníků a malých a středních podnikatelů. V tomto směru bychom mohli zapracovat na vyšší elektronizaci kontrol, ale také na tom, abychom nevyžadovali ty informace, které již stát má.

Děkuji za spolupráci stážistům a stážistkám a hlavně Veronice Jouzové, která se mnou dennodenně trpělivě a spolehlivě pracuje na řadě témat. Také děkuji těm, kteří mi posílali konstruktivní nápady, iniciativě ZrušmeZákon.cz a všem lidem, kterým naše zákony a budoucnost naší země není lhostejná. Děkuji taky těm, kteří mě svými připomínkami motivují k tomu, abych se ve své práci neustále zlepšovala.

Autor: Lenka Andrýsová | pátek 7.6.2013 8:22 | karma článku: 10.12 | přečteno: 569x

Další články blogera

Lenka Andrýsová

Registr účtů zlevní práci úředníků a zkrátí formuláře a žádosti. Kdo ho prosadí v Česku?

Dánsko patří mezi špičky v oboru digitalizace veřejného sektoru a nabízí nám hodně inspirace. Jedním z prvních řešení, kterým Dánsko digitalizaci veřejného sektoru zahájilo, je registr účtů.

19.9.2021 v 20:16 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 357 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 29.69 | Přečteno: 593 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 302 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 528 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1458

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...