Firmy, snižte si náklady díky našim vědcům

Mnohdy narážím na firmy, kterým se nelíbí narůstající náklady. Málokdy ale narazím na firmu, která by uměla využít potenciálu skrytém v našich univerzitách. Proto jsem sepsala následující dopis o možnostech spolupráce soukromého sektoru s vědci. Pokud budete vědět o někom, komu by se informace v dopise hodily, neváhejte jim je přeposlat.

Vážení podnikatelé, vážené podnikatelky,
obracím se na Vás, protože Vám chci představit možnosti, kterých Vaše firma může využít pro svůj rozvoj, navýšení zisku a konkurenceschopnost. Velkou devizou pro Vás může být znalost, která zkvalitní Vaše výrobky, nebo sníží náklady. Máte výjimečnou šanci dosáhnout na takové know-how, a to na Univerzitě Palackého - pokladu Olomouckého kraje, který sice všichni jaksi registrujeme, ale jeho hodnotu a potenciál si stále neuvědomujeme.

Na univerzitě se vzdělává 23.000 studentů, kteří pracují na stovkách úkolů, které by i Vaši firmu mohly obohatit. Studentům můžete sami navrhnout téma pro výzkum, jehož výstupy  můžete následně  využít v praxi. Mimořádné aktivum představují sami vědci. Například docent Marián Hajdúch, profesor Radek Zbořil a profesor Ivo Frébort. Zdejší výzkumníci se řadí mezi  nejcitovanější v Česku a přispívají do odborných časopisů vycházejících po celém světě. Publikují o tom, jak zvýšit efektivitu pěstování plodin, jak zmenšit polovodiče v elektronických přístrojích tak, že je ani lidské oko neuvidí, jak zpomalit stárnutí pokožky, jak využít nanočástice pro diagnostiku nemocí, pro čištění vod, pro voděodolné textilie, pro lepší izolaci, pro zlepšení antibakteriálních a antifungálních vlastností tkanin, nebo třeba pro optiku. Prodat jejich skvělé výstupy a  využít skryté příležitosti pro komerční sféru zatím však moc neumíme.

Ráda bych v tomto dopise vyzdvihla to, co se olomoucké vědě daří zužitkovat ve firmách. Firmě Remachem působící v Prostějově se díky spolupráci se studenty podařilo vyvinout speciální průmyslový nepěnivý čisticí prostředek, který plně nahrazuje toxická a hořlavá odmašťovadla. Univerzita a její centra spolupracují i s firmou Nivea na kosmetice proti vráskám. Olomoucké know-how umí využít také Syngenta, firma nabízející přípravky na ochranu rostlin proti plevelu a houbovým chorobám a škůdcům. S našimi vědci pracuje také společnost BASF vyrábějící chemikálie, plasty a zušlechťující komponenty pro rostliny. Přála bych si, abych ve výčtu spolupracujících firem brzy našla i Vaši firmu.

Obrátit se můžete na Vědecko-technický park, případně rovnou na vědecká pracoviště univerzity, jako je Regionální centrumpokročilých technologií a materiálů, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, nebo BIOMEDREG - ústav molekulární a translační medicíny. Tento dopis posílám také zahraničním obchodním komorám, které by know-how mohly nabídnout firmám ve svých zemích.

S pozdravem, Lenka Andrýsová, poslankyně za Olomoucký kraj

Autor: Lenka Andrýsová | pátek 1.2.2013 15:25 | karma článku: 8,78 | přečteno: 259x
  • Další články autora

Lenka Andrýsová

Držím vám palce, poslanci

2.11.2013 v 20:16 | Karma: 17,88

Lenka Andrýsová

Chybí v politice mladí?

11.6.2013 v 16:12 | Karma: 10,52
  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1458x
LinkedIn

Twitter

 

Seznam rubrik