Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koaliční smlouva v Olomouckém kraji? S ní by souhlasila i opozice

22. 01. 2013 13:18:37
Zajímá vás, co se bude v Olomouckém kraji platit z veřejných prostředků? Nová krajská vláda bude během dalších čtyř let rozhodovat o výdajích kolem sedmnácti miliard korun. Svůj program však zhustila do sedmnácti obecně formulovaných řádků, které by podle mě podepsala i opozice. Myslím, že více papíru byste popsali svými novoročními předsevzetími. Koaliční smlouva by přitom měla obsahovat plán práce kraje na celé čtyři roky.

V dohodě olomouckých sociálních demokratů a komunistů mi například chybí informace, co kraj udělá s tím, že na rozdíl od předchozích let se žádná obec z našeho kraje nedostala mezi padesát nejlepších měst probyznys. Pokud v našem kraji nejsme vstřícní podnikání, sotva můžeme řešit problémy narůstající nezaměstnanosti. Nebo co navrhne hejtman pro to, aby naši podnikatelé více spolupracovali s univerzitou. I když máme v kraji skvělou a renomovanou Univerzitu Palackého, kde učí nejcitovanější vědci v České republice, know­how vyvážíme spíše do zahraničí. Jak radní vyřeší faktické rozdělení našeho kraje na sever a jih. Na severu se nacházejí regiony jako Jeseník a Šumperk, okresy s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku. Mladí lidé odtud raději odcházejí. Nelze ani opomenout, že se v historii našeho kraje proinvestovaly desítky miliónů na hotely ve Vésce nebo na aquaparky, a to za situace, kdy nám chybí silnice nebo kanalizace. Co na to nová krajská vláda? Potýkáme se také s dopady čtyřmiliardového zadlužení kraje. Ročně na úroky půjde podle odhadů až deset procent rozpočtu. Kraj si přitom neefektivně pronajímá prostory pro úředníky. Co kraj změní na přístupu k cestovnímu ruchu? I když o Olomouci píše Lonely Planet jako o skrytém pokladu Evropy, patříme mezi nejméně úspěšné kraje co do počtu návštěvníků za rok. Po odpovědích na tyto otázky není v koaliční smlouvě ani památky.

Kraj by měl co nejdříve vyhodnotit, proč už naše města nejsou pro podnikatele tak atraktivní. Měli bychom blíže spolupracovat s nejúspěšnějšími firmami, CzechInvestem a CzechTradem, abychom navrhli plán pro navýšení konkurenceschopnosti našich obcí, okresů a vůbec celého kraje. Kraj by měl propojovat firmy s našimi univerzitními vědci. Pan hejtman by měl aktivně a cíleně vyhledávat investory do našeho regionu. Chceme přeci zvýšit životní úroveň našich občanů. V koaliční smlouvě bych si také chtěla přečíst, že peníze budeme investovat raději do silnic než do stavby hotelů ve Vésce nebo že provedeme audit, který by zhodnotil efektivnost služeb kraje. Jinými slovy, pokud kraj nepřijde s jasným a konkrétním plánem, mezi špičkové kraje v republice patřit nebudeme. Více o mých návrzích na www.lenkaandrysova.cz.

Autor: Lenka Andrýsová | úterý 22.1.2013 13:18 | karma článku: 8.51 | přečteno: 468x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policejní provokace s tzv. teroristy skončila fiaskem

Státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku neodvolal, a tak definitivně skončila úplným fiaskem snaha policie „vyrobit“ s pomocí agentů aspoň jednu tzv. teroristickou skupinu a vyrovnat se tak vyspělým západním demokraciím.

18.9.2018 v 19:31 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 700 | Diskuse

Karol Wild

50 syrských dětí nepřijímat

Jsem si vědom toho, že se zde vyjadřuji velice tvrdě, ale mám pro to své důvody. Jak již bylo konstatováno, jde o děti ve věku kolem 15ti let. Ale i kdyby byly mladší, vzpomínám si na jeden případ z nedávné minulosti.

18.9.2018 v 17:39 | Karma článku: 38.46 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Jan Ziegler

Sýrie sestřelila ruské letadlo, a může za to Izrael

Tak to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman. Rusko obvinilo Izrael, že může za sestřelení jeho průzkumného letadla IL – 20. Skutečným viníkem je však Sýrie, která dlouhodobě ohrožuje Židovský stát.

18.9.2018 v 17:36 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 831 | Diskuse

Dušan Póč

Na zteč! Zaveleli lidovci s babišovci

Na zteč zatroubil ve Vsetíně tři týdny před senátorskými a komunálními volbami lidovecký mistr tahů Jiří Čunek. Pasoval se tak do role protřelého šachisty se snahou ovládnout Vsetín. A přizval si k tomu své věrné přisluhovače.

18.9.2018 v 15:35 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 336 | Diskuse

Jan Tichý

Kde a jak jsou kvantifikovány aktuální evropské hodnoty?

Pokud bude společnost skutečně a efektivně usilovat o měřitelné hodnoty, dodržování hůře vyčíslitelných hodnot uvedených v úvodu tohoto článku nebude nutné vynucovat politickou silou.

18.9.2018 v 15:34 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 278 |
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1591
Jsem člověk se zájmem o věci veřejné. Vadí mi přebujelá byrokracie, zbytečné státní výdaje a neprůhlednost při hospodaření státu a stran. Ve svých blozích se snažím hledat cesty, jak tyto neduhy napravit. Twitter: @lenkaandrysova Facebook: https://www.facebook.com/lenka.andrysova Web: www.lenkaandrysova.cz
Najdete na iDNES.cz