Koaliční smlouva v Olomouckém kraji? S ní by souhlasila i opozice

22. 01. 2013 13:18:37
Zajímá vás, co se bude v Olomouckém kraji platit z veřejných prostředků? Nová krajská vláda bude během dalších čtyř let rozhodovat o výdajích kolem sedmnácti miliard korun. Svůj program však zhustila do sedmnácti obecně formulovaných řádků, které by podle mě podepsala i opozice. Myslím, že více papíru byste popsali svými novoročními předsevzetími. Koaliční smlouva by přitom měla obsahovat plán práce kraje na celé čtyři roky.

V dohodě olomouckých sociálních demokratů a komunistů mi například chybí informace, co kraj udělá s tím, že na rozdíl od předchozích let se žádná obec z našeho kraje nedostala mezi padesát nejlepších měst probyznys. Pokud v našem kraji nejsme vstřícní podnikání, sotva můžeme řešit problémy narůstající nezaměstnanosti. Nebo co navrhne hejtman pro to, aby naši podnikatelé více spolupracovali s univerzitou. I když máme v kraji skvělou a renomovanou Univerzitu Palackého, kde učí nejcitovanější vědci v České republice, know­how vyvážíme spíše do zahraničí. Jak radní vyřeší faktické rozdělení našeho kraje na sever a jih. Na severu se nacházejí regiony jako Jeseník a Šumperk, okresy s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku. Mladí lidé odtud raději odcházejí. Nelze ani opomenout, že se v historii našeho kraje proinvestovaly desítky miliónů na hotely ve Vésce nebo na aquaparky, a to za situace, kdy nám chybí silnice nebo kanalizace. Co na to nová krajská vláda? Potýkáme se také s dopady čtyřmiliardového zadlužení kraje. Ročně na úroky půjde podle odhadů až deset procent rozpočtu. Kraj si přitom neefektivně pronajímá prostory pro úředníky. Co kraj změní na přístupu k cestovnímu ruchu? I když o Olomouci píše Lonely Planet jako o skrytém pokladu Evropy, patříme mezi nejméně úspěšné kraje co do počtu návštěvníků za rok. Po odpovědích na tyto otázky není v koaliční smlouvě ani památky.

Kraj by měl co nejdříve vyhodnotit, proč už naše města nejsou pro podnikatele tak atraktivní. Měli bychom blíže spolupracovat s nejúspěšnějšími firmami, CzechInvestem a CzechTradem, abychom navrhli plán pro navýšení konkurenceschopnosti našich obcí, okresů a vůbec celého kraje. Kraj by měl propojovat firmy s našimi univerzitními vědci. Pan hejtman by měl aktivně a cíleně vyhledávat investory do našeho regionu. Chceme přeci zvýšit životní úroveň našich občanů. V koaliční smlouvě bych si také chtěla přečíst, že peníze budeme investovat raději do silnic než do stavby hotelů ve Vésce nebo že provedeme audit, který by zhodnotil efektivnost služeb kraje. Jinými slovy, pokud kraj nepřijde s jasným a konkrétním plánem, mezi špičkové kraje v republice patřit nebudeme. Více o mých návrzích na www.lenkaandrysova.cz.

Autor: Lenka Andrýsová | úterý 22.1.2013 13:18 | karma článku: 8.94 | přečteno: 468x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimír Kroupa

Tak do čeho jsme to ještě nehodili vidle, kompaněros? Aha, do prostituce…

... řeklo si pár moudrých hlav dlících pod pirátskou vlajkou a jalo se vymýšlet, jak vyřešit problémy kolem nejstaršího řemesla...

20.2.2019 v 12:52 | Karma článku: 22.26 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jiří Turner

Nejsme populisté, ale catch-all party! Má pravdu, předseda?

Politika ANO je apolitická, protože pravá politika je prý nemravná. Ta je však amorální jen díky amorálním prostředkům a idejím. ANO je firma, která dělá byznys, ve kterém co není zakázáno, je dovoleno. Ideou byznysu je úspěch.

20.2.2019 v 9:14 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 355 | Diskuse

Jan Dvořák

Moskva se chystá u nás ovlivňovat stranické volby

„A ještě bych s tebou, Vladimire Vladimiroviči, chtěl zkonzultovat speciální ope“, nedopověděl větu ministr Lavrov, protože prezident Putin zasyčel, a dodal: “Ne tak nahlas, copak můžu vědět, kdo nás odposlouchává?“

20.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 282 | Diskuse

Jan Bartoň

Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.

20.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 704 | Diskuse

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 402 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1592
Jsem člověk se zájmem o věci veřejné. Vadí mi přebujelá byrokracie, zbytečné státní výdaje a neprůhlednost při hospodaření státu a stran. Ve svých blozích se snažím hledat cesty, jak tyto neduhy napravit. Twitter: @lenkaandrysova Facebook: https://www.facebook.com/lenka.andrysova Web: www.lenkaandrysova.cz

Najdete na iDNES.cz