Moje klíčové rozhodnutí roku 2010 aneb proč jsem podpořila vládu

2. 01. 2011 10:57:50
Krátce před vánoci, 21.prosince, jsme v poslanecké sněmovně hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě, kterou navrhovali sociální demokraté. Jednání byla do posledního momentu napínavá. O tom, jak budu hlasovat, jsem se rozhodla asi o půl čtvrté v den, kdy jsme o vyslovení nedůvěry vládě hlasovali.

Rozhodnutí jsem učinila po té, co nás naši vyjednavači z K9 informovali o tom, které z požadavků našeho poslaneckého klubu vyjednali na Hradě. Věcem veřejným šlo od začátku celého případu o to, aby se vláda vyrovnala s korupční kauzou a aby přijala důležitá protikorupční opatření včetně personálních změn na důležitých postech. Prosazovali jsme, aby Libor Michálek mohl nadále působit na Státním fondu životního prostředí a aby došlo k obměně policejního prezidia, které nedokázalo vytvořit podmínky pro šetření korupčních případů v minulých letech.

Proti pádu vlády, který navrhovala ČSSD, jsem hlasovala především z těchto důvodů.

1. Musíme se starat o stabilitu hospodářství České republiky

Kolaps vlády a politické vakuum by způsobilo nejistotu na trzích a nečitelnost politického vývoje České republiky pro investory, ale i domácí podnikatele. Připomeňme si, co znamenal pád Topolánkovy vlády pro české hospodářství. Novináři z britských Hospodářských novin, Financial Times, ve svých článcích varovali před pádem české koruny, ale hlavně před poklesem hrubého domácího produktu až o 5% ročně. Pokles hrubého domácího produktu (HDP) pro naši zemi znamená nejen pokles samotné výroby, ale hlavně nárůst nezaměstnanosti a negativních sociálních jevů, které s nezaměstnaností souvisí. Jejich obavy byly oprávněné. HDP za rok 2009 poklesl o 4,1 %, po letech 2008 s růstem 2,5% a roce 2007 s růstem 6,1%.

2. Dlouho odkládané reformy už nemůžeme odkládat.

Česká republika se zadlužuje. Mnoho z výdajů, které způsobují zadlužování, jsou povinné, tzv. mandatorní výdaje, které určuje zákon. Mnoho z těchto výdajů plyne do zdravotnictví a důchodového systému. Musíme také reformovat daňový systém a podpořit podnikatelské prostředí v naší republice, aby se firmy nestěhovaly do daňových rájů a obcházely tak placení daní do českého státního rozpočtu. Už řadu let nám změny systému radí přední a vlivní ekonomové různých proudů. S nimi souhlasí také zástupci OECD, kteří nám ústy generálního tajemníka José Ángela Gurríi připomínají, jak klíčové je tyto reformy konečně provést. Reformy urgentně potřebujeme, pád vlády by nám nepomohl. Naopak zbortil by možnost prosazení reforem středopravicovou stoosmnástihlasou většinou. Kdybychom se měli zamyslet nad dalšími možnostmi sestavení vlády (možnost A: ČSSD a ODS, možnost B: ČSSD, VV, TOP 09, či další), jeví se mi stávající koalice jako nejpřijatelnější ke změnám, které nám doporučují ekonomové z celého světa.

3. Zavedení vzorce chování politika při podezření z korupčního jednání

Vláda se s korupční kauzou vyrovnala personální změnou vedení Ministerstva životního prostředí. Ministra Pavla Drobila nahradí ministr nový, který s velkou pravděpodobností pověří Libora Michálka vedením Státního fondu životního prostředí. Tyto události konečně nastavily správné a férové vzorce politického chování po vypuknutí korupční kauzy, které dosud v České republice neexistovaly. Ti, kdo ohlásili korupci, byli zpravidla označeni za lháře, a ministři svou zodpovědnost přesunuli na ostatní. Tyto nové prvky v politické kultuře do Poslanecké sněmovny podle mého názoru přinesla vlna 114 nových politiků.

V tomto blogu dodatečně děkuji panu Pavlovi Drobilovi za to, že se rozhodl rezignovat a že přispěl k tomu, aby se toto chování snad změnilo v českou zvyklost. Liborovi Michálkovi děkuji za to, že nahnal strach lidem, kteří se na korupci podílí a kteří už málem zapomněli na to, že existují i čestní a poctiví lidé. Děkuji i panu policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů, že se rozhodl rezignovat. Obměnu policejního prezidia naše republika intenzivně potřebovala.

4. Korupci nevyřešíme svržením vlády. S korupcí musí bojovat celá společnost.

Všechny nás občany šokovalo dění na SFŽP. I celou poslaneckou sněmovnou korupční kauza otřásla. Důkazem je diskuze, která probíhala v parlamentu před hlasováním o nedůvěře. S korupcí ale nezatočíme tím, že svrhneme celou vládu. Boj s korupcí je dlouhodobý. Zatím došlo k potřebným personálním změnám jak ve vládě, na SFŽP a na policejním prezidiu, ze kterého unikaly citlivé informace. Teď můžeme zahájit dlouhodobá protikorupční opatření, která se skýtají v protikorupční strategii Ministertsva vnitra. Ta obsahuje i postupné zpracovávání zákona o lobbingu. Česká vláda by se také měla zasadit o zprůhlednění financování politických stran občanům. S korupcí ale v první řadě musí bojovat celá společnost.

5. Jednání K9 s prezidentem za zavřenými dveřmi

Lidé se mne ptají, proč nebyly výstupy z jednání na Hradě ihned zveřejněny. Tajnost jednání v takové napjaté chvíli nepovažuji za šťastné. Krátkodobé utajení bodů dohody nebylo návrhem Věcí veřejných. Rozhodli jsme se jej však respektovat. Faktem ale je, že už v den hlasování o nedůvěře Petr Gazdík, člen K9 a předseda poslaneckého klubu TOP 09, České televizi prozradil velkou část dohody, která ač tajná byla veřejnosti představena.

Dočasné nezveřejnění dohody respektuji, protože se domnívám, že mnohdy mohou jednání za zavřenými dveřmi vést ke kvalitnějšímu výstupu. Historie ukázala, že například tvorba ústavy v USA probíhala také bez přítomnosti médií. Nakonec díky otevřenosti diskuze došlo k vypracování dokumentu, který pouze s 27 změnami slouží dodnes. Více příkladů, kdy se jednání za zavřenými dveřmi vyplatila, najdete zde.

Závěrem dodám, že jsem hlasovala podle ústavního slibu, který jsem občanům dala. Slíbila jsem věrnost České republice. Slíbila jsem, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slíbila jsem na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Na svůj poslanecký e-mail jsem dostala řadu reakcí občanů, kteří jako smysl řešení korupce vnímali pád vlády. Nemohla jsem se s nimi ztotožnit, protože stabilitu České republiky jsem za krátkodobou popularitu vyměnit nechtěla.

Autor: Lenka Andrýsová | neděle 2.1.2011 10:57 | karma článku: 15.91 | přečteno: 1880x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimír Kroupa

Tak do čeho jsme to ještě nehodili vidle, kompaněros? Aha, do prostituce…

... řeklo si pár moudrých hlav dlících pod pirátskou vlajkou a jalo se vymýšlet, jak vyřešit problémy kolem nejstaršího řemesla...

20.2.2019 v 12:52 | Karma článku: 22.26 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jiří Turner

Nejsme populisté, ale catch-all party! Má pravdu, předseda?

Politika ANO je apolitická, protože pravá politika je prý nemravná. Ta je však amorální jen díky amorálním prostředkům a idejím. ANO je firma, která dělá byznys, ve kterém co není zakázáno, je dovoleno. Ideou byznysu je úspěch.

20.2.2019 v 9:14 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 355 | Diskuse

Jan Dvořák

Moskva se chystá u nás ovlivňovat stranické volby

„A ještě bych s tebou, Vladimire Vladimiroviči, chtěl zkonzultovat speciální ope“, nedopověděl větu ministr Lavrov, protože prezident Putin zasyčel, a dodal: “Ne tak nahlas, copak můžu vědět, kdo nás odposlouchává?“

20.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 282 | Diskuse

Jan Bartoň

Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.

20.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 704 | Diskuse

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 402 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1592
Jsem člověk se zájmem o věci veřejné. Vadí mi přebujelá byrokracie, zbytečné státní výdaje a neprůhlednost při hospodaření státu a stran. Ve svých blozích se snažím hledat cesty, jak tyto neduhy napravit. Twitter: @lenkaandrysova Facebook: https://www.facebook.com/lenka.andrysova Web: www.lenkaandrysova.cz

Najdete na iDNES.cz