Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje klíčové rozhodnutí roku 2010 aneb proč jsem podpořila vládu

2. 01. 2011 10:57:50
Krátce před vánoci, 21.prosince, jsme v poslanecké sněmovně hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě, kterou navrhovali sociální demokraté. Jednání byla do posledního momentu napínavá. O tom, jak budu hlasovat, jsem se rozhodla asi o půl čtvrté v den, kdy jsme o vyslovení nedůvěry vládě hlasovali.

Rozhodnutí jsem učinila po té, co nás naši vyjednavači z K9 informovali o tom, které z požadavků našeho poslaneckého klubu vyjednali na Hradě. Věcem veřejným šlo od začátku celého případu o to, aby se vláda vyrovnala s korupční kauzou a aby přijala důležitá protikorupční opatření včetně personálních změn na důležitých postech. Prosazovali jsme, aby Libor Michálek mohl nadále působit na Státním fondu životního prostředí a aby došlo k obměně policejního prezidia, které nedokázalo vytvořit podmínky pro šetření korupčních případů v minulých letech.

Proti pádu vlády, který navrhovala ČSSD, jsem hlasovala především z těchto důvodů.

1. Musíme se starat o stabilitu hospodářství České republiky

Kolaps vlády a politické vakuum by způsobilo nejistotu na trzích a nečitelnost politického vývoje České republiky pro investory, ale i domácí podnikatele. Připomeňme si, co znamenal pád Topolánkovy vlády pro české hospodářství. Novináři z britských Hospodářských novin, Financial Times, ve svých článcích varovali před pádem české koruny, ale hlavně před poklesem hrubého domácího produktu až o 5% ročně. Pokles hrubého domácího produktu (HDP) pro naši zemi znamená nejen pokles samotné výroby, ale hlavně nárůst nezaměstnanosti a negativních sociálních jevů, které s nezaměstnaností souvisí. Jejich obavy byly oprávněné. HDP za rok 2009 poklesl o 4,1 %, po letech 2008 s růstem 2,5% a roce 2007 s růstem 6,1%.

2. Dlouho odkládané reformy už nemůžeme odkládat.

Česká republika se zadlužuje. Mnoho z výdajů, které způsobují zadlužování, jsou povinné, tzv. mandatorní výdaje, které určuje zákon. Mnoho z těchto výdajů plyne do zdravotnictví a důchodového systému. Musíme také reformovat daňový systém a podpořit podnikatelské prostředí v naší republice, aby se firmy nestěhovaly do daňových rájů a obcházely tak placení daní do českého státního rozpočtu. Už řadu let nám změny systému radí přední a vlivní ekonomové různých proudů. S nimi souhlasí také zástupci OECD, kteří nám ústy generálního tajemníka José Ángela Gurríi připomínají, jak klíčové je tyto reformy konečně provést. Reformy urgentně potřebujeme, pád vlády by nám nepomohl. Naopak zbortil by možnost prosazení reforem středopravicovou stoosmnástihlasou většinou. Kdybychom se měli zamyslet nad dalšími možnostmi sestavení vlády (možnost A: ČSSD a ODS, možnost B: ČSSD, VV, TOP 09, či další), jeví se mi stávající koalice jako nejpřijatelnější ke změnám, které nám doporučují ekonomové z celého světa.

3. Zavedení vzorce chování politika při podezření z korupčního jednání

Vláda se s korupční kauzou vyrovnala personální změnou vedení Ministerstva životního prostředí. Ministra Pavla Drobila nahradí ministr nový, který s velkou pravděpodobností pověří Libora Michálka vedením Státního fondu životního prostředí. Tyto události konečně nastavily správné a férové vzorce politického chování po vypuknutí korupční kauzy, které dosud v České republice neexistovaly. Ti, kdo ohlásili korupci, byli zpravidla označeni za lháře, a ministři svou zodpovědnost přesunuli na ostatní. Tyto nové prvky v politické kultuře do Poslanecké sněmovny podle mého názoru přinesla vlna 114 nových politiků.

V tomto blogu dodatečně děkuji panu Pavlovi Drobilovi za to, že se rozhodl rezignovat a že přispěl k tomu, aby se toto chování snad změnilo v českou zvyklost. Liborovi Michálkovi děkuji za to, že nahnal strach lidem, kteří se na korupci podílí a kteří už málem zapomněli na to, že existují i čestní a poctiví lidé. Děkuji i panu policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů, že se rozhodl rezignovat. Obměnu policejního prezidia naše republika intenzivně potřebovala.

4. Korupci nevyřešíme svržením vlády. S korupcí musí bojovat celá společnost.

Všechny nás občany šokovalo dění na SFŽP. I celou poslaneckou sněmovnou korupční kauza otřásla. Důkazem je diskuze, která probíhala v parlamentu před hlasováním o nedůvěře. S korupcí ale nezatočíme tím, že svrhneme celou vládu. Boj s korupcí je dlouhodobý. Zatím došlo k potřebným personálním změnám jak ve vládě, na SFŽP a na policejním prezidiu, ze kterého unikaly citlivé informace. Teď můžeme zahájit dlouhodobá protikorupční opatření, která se skýtají v protikorupční strategii Ministertsva vnitra. Ta obsahuje i postupné zpracovávání zákona o lobbingu. Česká vláda by se také měla zasadit o zprůhlednění financování politických stran občanům. S korupcí ale v první řadě musí bojovat celá společnost.

5. Jednání K9 s prezidentem za zavřenými dveřmi

Lidé se mne ptají, proč nebyly výstupy z jednání na Hradě ihned zveřejněny. Tajnost jednání v takové napjaté chvíli nepovažuji za šťastné. Krátkodobé utajení bodů dohody nebylo návrhem Věcí veřejných. Rozhodli jsme se jej však respektovat. Faktem ale je, že už v den hlasování o nedůvěře Petr Gazdík, člen K9 a předseda poslaneckého klubu TOP 09, České televizi prozradil velkou část dohody, která ač tajná byla veřejnosti představena.

Dočasné nezveřejnění dohody respektuji, protože se domnívám, že mnohdy mohou jednání za zavřenými dveřmi vést ke kvalitnějšímu výstupu. Historie ukázala, že například tvorba ústavy v USA probíhala také bez přítomnosti médií. Nakonec díky otevřenosti diskuze došlo k vypracování dokumentu, který pouze s 27 změnami slouží dodnes. Více příkladů, kdy se jednání za zavřenými dveřmi vyplatila, najdete zde.

Závěrem dodám, že jsem hlasovala podle ústavního slibu, který jsem občanům dala. Slíbila jsem věrnost České republice. Slíbila jsem, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slíbila jsem na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Na svůj poslanecký e-mail jsem dostala řadu reakcí občanů, kteří jako smysl řešení korupce vnímali pád vlády. Nemohla jsem se s nimi ztotožnit, protože stabilitu České republiky jsem za krátkodobou popularitu vyměnit nechtěla.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Lenka Andrýsová | neděle 2.1.2011 10:57 | karma článku: 15.25 | přečteno: 1880x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Rusko versus USA

Nebudu zastírat, že jsem Rusko (stejně tak jako Turecko) nikdy do Evropy nepočítal. Nejde o geografickou polohu, ale o základní hodnoty, které máme v Evropě setsakra jiné.

23.4.2018 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 85 | Diskuse

Jan Urbanec

Antiextremismus jako extremismus svého druhu

Zákon rozumu velí investovat energii do toho, co má reálný potenciál přinést kýžený stav. Je s podivem, že jak profesionální, tak ani "ulicová" politika tento imperativ nedrží.

23.4.2018 v 0:00 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 162 | Diskuse

Ladislav Račok

Koalice bez SPD a jaké politické hrátky ČSSD

5.4.2018 v 21,04 j, uvedl tento příspěvek, který opět uvádím níže. Byl bych radši, kdybych se v tom mýlil, bohužel moje analýza byla správná. Hnutí ANO zradilo podstatnou část svých voličů, kteří volali po změně.

22.4.2018 v 22:00 | Karma článku: 23.12 | Přečteno: 503 | Diskuse

Monika Pilloni

Zločiny ze cti na ženách: další dívka zřejmě podříznuta, vrahem by měl být otec a bratr

Pákistánka z města Brescia se zamilovala do Itala, její rodina ji za to zřejmě zabila. V posledních zprávách se někdo snaží o 25leté Sany mlžit ... To nemění nic na tom, že tisíce žen každoročně zemřou ve jménu jisté „kultury“...

22.4.2018 v 18:15 | Karma článku: 36.58 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Hra na válku

Chemický útok v Sýrii. Jsou pochybnosti, zda se opravdu stal nebo ne. Pokud se stal, je otázkou, kdo ho má na svědomí. Mocní tohoto světa ale mají jasno. Výsledek: na Sýrii letí 105 raket bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

22.4.2018 v 17:52 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 357 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1590
Jsem člověk se zájmem o věci veřejné. Vadí mi přebujelá byrokracie, zbytečné státní výdaje a neprůhlednost při hospodaření státu a stran. Ve svých blozích se snažím hledat cesty, jak tyto neduhy napravit. Twitter: @lenkaandrysova Facebook: https://www.facebook.com/lenka.andrysova Web: www.lenkaandrysova.cz
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.