Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Držím vám palce, poslanci

Když jsme v létě roku 2010 vyjednávali jako noví poslanci koaliční smlouvu, mohli jsme prosadit více pozitivních změn. Ale to za jedné podmínky. Museli bychom mít hned na začátku informace, se kterými jsme naše mandáty opouštěli. Ve sněmovně i tentokrát zasednou desítky nováčků. I pro ně jsem se rozhodla sepsat seznam dílčích opatření, které by nám pomohly zlevnit provoz státu.

Lehce, rychle a zběsile

Vláda by mohla provést superrychlé úspory, které ukáží, že to vláda s omezováním zbytečného plýtvání myslí vážně. Seznam těchto úsporných opatření jsem přeposlala i premiérovi Jiřímu Rusnokovi. Zajímá Vás výsledek? Nic moc. Ministři ale nadmíru vynikali v originalitě při zdůvodňování, proč jednotlivé kroky nelze provést. Čtěte pozorně, jak Ministerstvo vnitra obhajovalo zachování státní cukrárny: "Proč bychom zákusky kupovali? Když si třeba špičku vyrobíme vlastními silami, tak to je podstatně levnější”…  Jenže podle této logiky by měl stát vyrábět i jogurty, rohlíky a lyže pro všech 413 892 státem placených zaměstnanců. No, nevyjde to levněji? A nepřipomíná takový postoj tak trochu program KSČM?

 

TOP 5 z bleskových úspor pro budoucí vládu

  1. Zrušit Cukrárnu Ministerstva vnitra na Pankráci, Autoškolu Ministerstva vnitra a omezit tisk státních časopisů. Namísto tištěných časopisů jako kupříkladu Archivní časopis, Kriminalistika, Policista, Sborník archivních prací, Správní právo, 112, eGON News a Veřejná správa raději rozesílejme elektronické newslettery.
  2. Zrušit cestovní kancelář Volareza, která je v kompetenci Ministerstva obrany. Příspěvky na rekreaci dejme vojákům raději rovnou jako součást platu.
  3. Zrušit Tiskárnu Ministerstva vnitra. Volební lístky nám stejně tiskne firma Moraviapress, která se stará i o distribuci částek Sbírky zákonů. Když platíme soukromé tiskárně stovky miliónů za tisk volebních lístků, proč mít i státní, které platíme ročně dotaci 25 miliónů?
  4. Sjednocovat loga úřadů. Jedna země, jedno logo. Vláda by měla vyhlásit stop stav pro nová loga ministerstev. Česku stačí pouze jedno logo.
  5. Zařadit Centrum sportu Ministerstva vnitra pod MŠMT. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nemá tělovýchovu v názvu přeci jen tak.  

Krok za krokem k menšímu a úspornějšímu státu

Budoucí vláda může ve spolupráci s parlamentem prosadit i tato úsporná opatření:

  1. Omezit výdaje na reklamu státu a státních podniků. Potřebuje Ministerstvo vnitra reklamu na propagaci zlepšení fungování veřejné správy v televizi? Mrkněte na reklamu zde, která nás stála 1 165 000,00 Kč bez DPH. Víte, že si státní podniky jako České dráhy, Česká pošta, Lesy České republiky objednávají reklamu za milióny? Odmítají však částky kvůli obchodnímu tajemství zveřejnit. Vláda by se měla postarat o to, aby žadný takový výdaj na inzerci nebyl tajný.
  2. Zrušit Vinařský fond. Proč by stát měl dotovat reklamu na víno? Proč ne na pivo? Legislativní znění zákona je už připraveno. Ráda znění zájemcům zašlu.
  3. Dotahovat úspory ve veřejné správě pomocí e-governmentu. Česko za miliardy korun zavedlo základní registry a datové schránky. Bohužel ale neumí vynucovat úspory, které ze zavedení těchto nástrojů vyplývají. Nešetříme, přitom podmínky pro to jsou. Stát může pokročit v elektronizaci různých formulářů a dokončit tzv. mapu veřejné správy, která nám pomůže rušit agendy a zbytečné úřady.
  4. Zadat analýzu státních podniků a majetkových účastí státu. Stát vlastní podíly ve firmách vyrábějících chladicí zařízení, radiátory, mléčné produkty, sklo, ale i hotel Thermal, či HotelInvest, a.s. Kompletní seznam všech majetkových účastí neexistuje. Potřebujeme analýzu jejich tržní hodnoty, ziskovosti atd. Ty podíly a firmy, co s veřejným zájmem nemají nic společného, bychom měli prodat.
  5. Provést úspory a zlepšení v Poslanecké sněmovně. Jedná se především o  úspory při nákupu licencí právních systémů, o zrušení ubytovacích rekreačních zařízení v Harrachově a Lipnici,  o zavedení pořádného rozklikávacího rozpočtu a o sníženi příspěvku na platby za telefony o 50 %. Poslanci by také měli dohlédnout na to, aby na webu visel závěrečný účet sněmovny, který tam podle zákona o rozpočtových pravidlech má být.
  6. Schválit vypracovaný návrh zákona umožnující dotažení e-Sbírky, a to tak, aby tento projekt opravdu šetřil státní peníze. Můžeme ušetřit stovky miliónů ročně.
  7. Pokračovat v úsporách a zvyšování efektivity členství Česka v mezinárodních organizacích. Vláda zatím schválila úspory ve výši 18 miliónů korun ročně. Můžeme ušetřit více. Posviťme si na Akademii věd, která zatím nesplnila svou povinnost a ještě nedodala Ministerstvu zahraničních věcí informace o svém členství v mezinárodních organizacích.
  8. Snižovat byrokracii. Sdílejme lépe informace v rámci státní správy. Stát by neměl žádat jednu informaci několikrát. Toto by mohlo podpořit i sloučení kontrolních orgánů. Odpadly by problémy s rozdvojením kontrol a například i spory mezi Ministerstvem zemědělství a zdravotnictví, které se ukázaly jako klíčové i v metanolové aféře.
  9. Snížit riziko arbitráží pro české subjekty a stát, například ukončením bilaterálních investičních dohod mezi členskými státy EU, které již nahrazuje evropské právo. Přes doporučení Evropské komise státy dohody neruší. Naše ministerstva musí intenzivněji prosazovat na evropské úrovni ukončení těchto investičních dohod.

 

A nezapomeňte ani na opatření zprůhledňující hospodaření státu.

Je totiž ještě třeba:

  1. Otevřít konečně data státu, jak se plánovalo v Akčním plánu ČR Partnerství pro otevřené vládnutí. Ministerstvo spravedlnosti nám dluží strojově čitelná data v obchodním rejstříku nebo insolvenčním rejstříku. Ministerstvo financí by zase mohlo lépe otevřít finanční statistiky.
  2. Vyžadovat transparentnost při rozdělování prostředků do sportu. Věděli jste třeba, že ze státního rozpočtu přispíváme Fotbalové asociaci České republiky na podporu fotbalové mládeže 300 miliónů korun ročně? Těm nejmenším fotbalistům ale finance na trénink chybí. Stát by měl lépe hlídat a zveřejňovat, jak bylo s prostředky ze státní kasy naloženo.
  3. Schválit zákon o financování politických stran. Minulá vláda vypracovala několik verzí. Stačí si vybrat.
  4. Schválit novelu zákona o NKÚ rozšiřující jeho pravomoci. NKÚ by mohl nově dohlédnout na hospodaření obcí a krajů, ale také podniků s většinovým vlastnickým podílem státu, obcí nebo krajů. NKÚ by také mohl kontrolovat hospodaření právnických osob veřejnoprávní povahy, jako jsou zdravotní pojišťovny, veřejnoprávní média, veřejné vysoké školy, nebo veřejné výzkumné instituce.
  5. Změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Je už na světe. Stačí jej jen předložit. Cílem je přehlednost a transparentnost celého legislativního procesu, abychom dohledali i jména předkladatelů pozměňovacích návrhů na jednáních výborů. Tento návrh také zakazuje přílepky a prodlužuje lhůtu mezi druhým a třetím čtením na pečlivé prostudování pozměňovacích návrhů. Vyžaduje, aby každý pozměňovací návrh obsahoval důvodovou zprávu včetně dopadů na rozpočet a zvýšení byrokracie.
  6. Přijmout etický kodex. Z vlastní zkušenosti vím, že Poslanecká sněmovna má největší šanci schválit Etický kodex na samém počátku funkčního období. Poslanci mohou navázat na práci, kterou jsme už odvedli. Materiály a návrhy jsou k dispozici zde.

Budu ráda, když se námi zvolení poslanci inspirují aspoň každým třetím z 20 bodů. I já sama jsem se je snažila prosadit. Bohužel jsem některá fakta o absurdních výdajích státu neznala včas, abych stihla prosadit změnu před předčasným rozpuštěním sněmovny. Každopádně, nově zvolení poslanci a poslankyně, buďte při snižování výdajů státu lepší. Držím vám palce.

Autor: Lenka Andrýsová | sobota 2.11.2013 20:16 | karma článku: 17,88 | přečteno: 1071x
  • Další články autora

Lenka Andrýsová

Registr účtů zlevní práci úředníků a zkrátí formuláře a žádosti. Kdo ho prosadí v Česku?

Dánsko patří mezi špičky v oboru digitalizace veřejného sektoru a nabízí nám hodně inspirace. Jedním z prvních řešení, kterým Dánsko digitalizaci veřejného sektoru zahájilo, je registr účtů.

19.9.2021 v 20:16 | Karma: 9,08 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Dánská cesta k menší administrativní zátěži

Dánsko má podle Světové banky nejlepší podnikatelské prostředí v Evropě a čtvrté nejlepší na světě. To prakticky znamená, že podnikatelé mohou velmi zadobře vyjít s veřejným sektorem a podnikání jim zjednodušují vstřícné zákony.

3.2.2021 v 15:31 | Karma: 7,90 | Přečteno: 227x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Elektronické faktury šetří v Dánsku čas i peníze

Dánská e-Faktura je takový malý zázrak, který šetří spoustu nekreativní otrocké práce úřadům a firmám v zemi.

17.8.2020 v 21:42 | Karma: 8,22 | Přečteno: 215x | Diskuse| Společnost

Lenka Andrýsová

Tajemství úspěchu dánského e-governmentu

Dánsko je opět podle OSN jedničkou v e-governmentu. Vyniká v tom, jak umožnuje svým občanům vyřizovat veřejnoprávní povinnosti online, ale také v tom, kolik procent Dánů těchto online služeb využívá.

19.7.2020 v 19:15 | Karma: 12,93 | Přečteno: 497x | Diskuse| Ekonomika

Lenka Andrýsová

Proč teď Lotyšsko roste a proč se politici nemusí bát úspor

Lotyšsko. Země, kde se Škoda Octavie stala autem roku. Země, v jejímž hlavním městě jezdí české tramvaje. Země, kterou v roce 2008 otřásla pořádná krize. A to tak velká, že si s ní neporadilo Lotyšsko samo a muselo si vypůjčit 7,5

6.1.2014 v 17:18 | Karma: 19,68 | Přečteno: 1472x | Diskuse| Ekonomika

Lenka Andrýsová

Proč v EU najdeme málo Billů Gatesů, nebo Marků Zuckerbergů

V EU najdeme hodně uživatelů Microsoftu, Twitteru nebo Facebooku, či Applu. Jenže žádná z těchto firem nepochází z Evropy. Bill Gates, Paul Alles, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Steve Jobs, Steve Wozniak... všichni jsou z USA. V čem je problém? Proč se Evropa nemůže pochlubit svým Silicon Valley?

19.11.2013 v 16:45 | Karma: 29,16 | Přečteno: 1212x | Diskuse| Ekonomika

Lenka Andrýsová

Bez státní cukrárny, cestovky, tiskárny a autoškoly se obejdeme

Vláda Jiřího Rusnoka v demisi schválila velvyslance bez prověrky. Za necelé dva měsíce, co v Česku jeho tým působí, vyměnili více než 100 lidí na ministerstvech, úřadech, ve státních podnicích, či dozorčích radách společností ovládaných státem. A to aniž by získali důvěru v Poslanecké sněmovně. Kontroverzních personálií se ministři evidentně nebojí. Škoda, že tuto energii nevloží spíše do dotažení úsporných opatření, pro které navíc nepotřebují ani souhlas parlamentu. Co nekontroverzního by ministři mohli uskutečnit třeba dnes?

14.8.2013 v 13:29 | Karma: 24,89 | Přečteno: 1937x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

9 umyvadel, 4 zaměstnanci a další paradoxy našich živnostníků

Během jednoho roku si vyměnili 13 dopisů s Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje. Psali si třeba o tom, jestli opravdu potřebují 9 umyvadel, přičemž to deváté má být speciálně pro oplachování cibule a česneku. Umyvadlo na oplachování rajčat, pórku, nebo salátu totiž nestačilo, i když denně použijí pouze jednu cibuli, či česnek. A kvůli práci s vajíčky, kterých týdně spotřebují kolem 10, potřebují také speciální umyvadlo. Řeč není o restauraci pro stovky hostů, ale o živnostnících ze Šumperska provozujících rodinnou Tvarůžkovou cukrárnu v Lošticích, kde zaměstnávají celkem 4 zaměstnance. Pochlubit se majitelé Poštulkovi mohou získáním titulu Regionální potravina Olomouckého kraje za rok 2011,2012 a2013 a taky 2. místem v celostátním kole soutěže Živnostník roku 2012.

15.7.2013 v 17:16 | Karma: 36,72 | Přečteno: 3857x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Je ve víně pravda? Pokud ano, bude v něm i bez Vinařského fondu.

Když si koupíte mobil, ledničku, nebo počítač, platíte recyklační poplatek kolektivním systémům. Když jdete do kina, 1 Kč ze vstupenky přijde filmařům. Když platíte pojišťovně havarijní pojištění, přispíváte nově přímo i hasičům. Státu platíme daně. K tomu platíme ještě skryté pseudodaně, kterým se říká jen trochu jinak, aby občana tolik netrápily. Ještě lépe se ale odvádí peníze, u kterých si ani neuvědomíme, že je platíme. To je zrovna případ poplatků za víno, o kterém fanoušci českého a moravského vína nejspíš vůbec neví.

27.6.2013 v 16:07 | Karma: 23,89 | Přečteno: 1166x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Chybí v politice mladí?

Margaret Thatcher začínala v komunální politice, když jí bylo něco přes 25 let, a do sněmovny ji zvolili Britové ve 34 letech. Kim Čong-Un se stal vůdcem Severní Koreji ve svých 27 letech a Vladimír Putin začínal jako člen Komunistické strany a KGB už během studií na univerzitě jako dvacátník. Chybí světu mladí politici? O tom jsme diskutovali na Kongresu svobody v digitálním světě ve Varšavě.

11.6.2013 v 16:12 | Karma: 10,52 | Přečteno: 631x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Třetí rok ve sněmovně, aneb co na schůzích dolní komory neuslyšíte

13 schůzí Poslanecké sněmovny, 9 jednání Zahraničního výboru, 15 schůzí Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. K tomu jednání podvýborů a pořádání několika seminářů a kulatých stolů. Tyto pracovní schůze ovšem ukazují jen zlomek mé práce během třetího roku ve sněmovně. Proto jsem se opět jako každým rokem rozhodla pro Vás shrnout hlavní pokroky v tématech, na kterých společně s mým týmem pracujeme.

7.6.2013 v 8:22 | Karma: 10,79 | Přečteno: 572x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Stát by neměl vlastnit ani hotely, ani cestovní kancelář

Vypadá to, že čeští vojáci mají celulitidu. A stát jim na boj s ní ještě přispívá. Jak je to možné? Konkrétně za státní peníze nabízí cestovní kancelář a zároveň příspěvková organizace Ministerstva obrany Volareza Beauty pobyt s procedurami léčby celulitidy. Hlavní činností Volarezy je poskytování služeb především pro vojáky, zaměstnance rezortu Ministerstva obrany, či válečné veterány. Nabízí ovšem i zájezdy a pobyty pro komerční klientelu.

16.5.2013 v 16:54 | Karma: 19,81 | Přečteno: 1222x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Pořádek v zákonech pomůže udělat e-sbírka

V Česku máme 1,6 miliónů ustanovení právních předpisů. Kde je najdeme? Správně bychom všichni měli hledat v listinné Sbírce zákonů a v neskutečném množství částek, kde najdeme jednotlivé novely zákonů. Zákony však v částkách nenajdeme v úplném znění. Jen stěží se tak můžeme řídit například ustanovením „ V § 2 písm. e) bodě 2 se za slovo "provozovateli" vkládá slovo "zařízení". V § 2 písm. e) bodě 3 se slovo "technika" nahrazuje slovem techniky" a na konci textu bodu se doplňují slova "jako celku".“

22.3.2013 v 13:28 | Karma: 10,75 | Přečteno: 538x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Neplaťme milióny za tištěné zákony. Zaveďme e-sbírku.

Ušetřit milióny státu, obcím a krajům můžeme pomocí e-sbírky. K tomu ještě zpřehledníme zákony a zkrátíme cestu nově schváleného zákona od prezidenta k občanovi, která nás stojí ročně desítky až stovky milionů.

14.2.2013 v 16:22 | Karma: 12,60 | Přečteno: 517x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Firmy, snižte si náklady díky našim vědcům

Mnohdy narážím na firmy, kterým se nelíbí narůstající náklady. Málokdy ale narazím na firmu, která by uměla využít potenciálu skrytém v našich univerzitách. Proto jsem sepsala následující dopis o možnostech spolupráce soukromého sektoru s vědci. Pokud budete vědět o někom, komu by se informace v dopise hodily, neváhejte jim je přeposlat.

1.2.2013 v 15:25 | Karma: 8,78 | Přečteno: 259x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Koaliční smlouva v Olomouckém kraji? S ní by souhlasila i opozice

Zajímá vás, co se bude v Olomouckém kraji platit z veřejných prostředků? Nová krajská vláda bude během dalších čtyř let rozhodovat o výdajích kolem sedmnácti miliard korun. Svůj program však zhustila do sedmnácti obecně formulovaných řádků, které by podle mě podepsala i opozice. Myslím, že více papíru byste popsali svými novoročními předsevzetími. Koaliční smlouva by přitom měla obsahovat plán práce kraje na celé čtyři roky.

22.1.2013 v 13:18 | Karma: 8,94 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Zjednodušme si život zrušením zákona

Už vás také naštvala další povinnost, nebo služba státu, která je naprosto zbytečná? Vadí vám nějaký úřad a nejraději byste jej zrušili? Pochybujete o přínosu Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa, o kterém se tady již blogovalo a který má rozpočet čtvrt miliardy korun ročně? Komplikuje vám podnikání kus paragrafu, který byste nejraději vymazali? Nelíbí se vám výjimky v zákonech?

4.10.2012 v 11:25 | Karma: 12,36 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Ne vždy se ve sněmovně flákáme aneb na čem jsem pracovala druhý rok

Právě začíná třetí rok mého funkčního období. Při této příležitosti bych vám chtěla sdělit, čím jsem se během druhého roku ve sněmovně zabývala, a představit vám výsledky mé práce. Zároveň bych vám ráda poděkovala za vaše nápady a podněty, které jste mi zasílali na e-mail nebo sdělovali při osobních setkáních. Děkuji taktéž za konstruktivní komentáře na Facebooku, které mi dodaly inspiraci, ale také rozšířily obzory. Ráda bych zdůraznila desatero aktivit, ke kterým mne dovedla spolupráce s Vámi. Více o mých činnostech v posledním roce se dozvíte na mých webových stránkách.

31.5.2012 v 18:03 | Karma: 12,81 | Přečteno: 1540x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Vzkaz poslankyně svému regionu

Po roce práce v poslanecké sněmovně bych se s Vámi ráda podělila o mé vnímání našeho Olomouckého kraje a jeho skrytý potenciál. Nebudu Vám opakovat úspěchy a neúspěchy celé vlády, ale zaměřím se především na regionální výzvy, které můžeme společnými silami zdolat.

27.7.2011 v 16:32 | Karma: 9,63 | Přečteno: 2517x | Diskuse| Olomouc

Lenka Andrýsová

Rado Evropy, prozraď nám, jak hospodaříš s pěti miliardami

Když v roce 1949 vznikala Rada Evropy, nemohli si ji tehdejší političtí velikáni vynachválit. Robert Schuman, tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí, hovořil o tom, že Rada Evropy je laboratoří, ve které se testuje evropská spolupráce. Britský premiér Winston Churchill chtěl v Radě Evropy založit Spojené státy evropské. Konrád Adenauer, německý kancléř, se radoval nad faktem, že se reprezentanti evropských států setkávají na jedné platformě. Dneska by otcové evropských institucí měli možná trojnásobnou radost. Úřadů, které tyto cíle naplňují, je totiž mnohem více. O to smutnější jsou ale daňoví poplatníci.

30.1.2011 v 9:37 | Karma: 13,07 | Přečteno: 1352x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1458x
LinkedIn

Twitter

 

Seznam rubrik